Moc natury w filiżance

Gorąca herbata rozgrzewa nie tylko filiżanki, ale też kubki smakowe. Szczególnie gdy jest płynną kwintesencją dobrodziejstw czerpanych wprost z natury.

Chociaż potocznie mówimy o gatunkach herbaty, to tak naprawdę ma tylko jeden podstawowy: Camellia sinensis. Natomiast jej rodzaje, odróżniane kolorystycznie, są wynikiem różnych procesów uszlachetniania suszu.

Camellia sinensis to wiecznie zielony krzew o charakterystycznych, lekko wydłużonych, ciemnozielonych liściach i drobnych, białych kwiatach przypominających jaśmin. Może przybrać także postać drzewa osiągającego wysokość do 3 metrów. Pierwotnie rósł dziko w górach na pograniczu dzisiejszych Chin, Indii i Birmy. Obecnie jest rośliną uprawianą głównie w Chinach, Japonii, Indiach, Afryce i na Sri Lance.

OD ZBIORU DO PARZENIA

Droga, którą herbata przebywa, aby trafić do naszych filiżanek, jest długa, kręta i wyboista… Poznaj wszystkie odcinki trasy, jaką pokonuje, nim dotrze do celu:

  1. zbiór liści (w Chinach od kwietnia do listopada)
  2. więdnięcie (liście tracą 30-40% wody)
  3. skręcanie (celowe uszkodzenie struktury liścia)
  4. fermentacja (decyduje o kolorze, smaku i właściwościach naparu)
  5. leżakowanie (susz powoli dojrzewa, nabierając wyjątkowych cech)
  6. suszenie (zachowuje 3-5% swojej wyjściowej wilgotności)
  7. sortowanie i pakowanie (pełne liście są najcenniejsze)
  8. zaparzanie (dobranie odpowiedniego czasu gwarantuje niepowtarzalny smak i zapach)

HERBATA BIAŁA

Jak powstaje?
Jest najmniej przetworzona ze wszystkich gatunków – dla uzyskania niepowtarzalnego aromatu wystarczy proces więdnięcia i suszenia liści.
Jak przygotowywać?
Zalewać wodą o temperaturze około 70-85°C i parzyć przez 7-9 minut.
Z czym podawać?
Posiada delikatny smak, dlatego nie należy jej komponować z potrawami o silnym aromacie. Idealnie pasuje do dań z wołowiny i cielęciny, a także prostych przekąsek i lekkich deserów.

HERBATA ZIELONA

Jak powstaje?
W jej przypadku bardzo istotny jest staranny proces przetwarzania. Świeżo zerwane listki nie są poddawane fermentacji, tylko szybkiemu suszeniu.
Jak przygotowywać?
Zalewać wodą o temperaturze 75-85°C i parzyć przez 2-3 minuty, jeśli chce się nadać jej właściwości pobudzające lub powyżej 3 minut – jeśli odprężające i relaksujące. Lepiej obniżyć temperaturę niż zastosować zbyt wysoką, bo stanie się nieprzyjemnie gorzka.
Z czym podawać?
Z odświeżającą i energetyzującą herbatą zieloną zestawiaj ryby, sałatki i owoce, które równie dobrze komponują się z białymi winami.

HERBATA NIEBIESKA (OOLONG)

Jak powstaje?
Swój kolor i walory smakowe uzyskuje w procesie półfermentacji. Jej liście są na przemian chłodzone i potrząsane, a na końcu jeszcze prażone.
Jak przygotowywać?
Zalewać wodą o temperaturze około 95°C i parzyć przez 1-2 minuty.
Z czym podawać?
Oryginalna herbata niebieska o kwiatowym aromacie pasuje do sałatek, owoców morza oraz serów.

HERBATA CZARNA

Jak powstaje?
Swoje walory zawdzięcza procesowi więdnięcia i długiej fermentacji, której skutkiem jest bardzo wysoka zawartość teiny.
Jak przygotowywać?
Zalewać wodą o temperaturze około 95°C i parzyć przez 2-3 minuty, jeśli chce się nadać jej właściwości pobudzające lub powyżej 3 minut – jeśli odprężające i relaksujące.
Z czym podawać?
Świetnie podkreśli charakter dań mięsnych. Jest również doskonałą bazą herbat mrożonych.

HERBATA CZERWONA (PU-ERH)

Jak powstaje?
Czerwonawy odcień naparu jest zasługą krótkiego procesu fermentacji oraz kilkuletniego leżakowania, podczas którego susz powoli dojrzewa, nabierając wyjątkowych właściwości.
Jak przygotowywać?
Zalewać wodą o temperaturze około 96°C i parzyć 3-5 minut.
Z czym podawać?
Idealnie komponuje się z potrawami tłustymi, smażonymi, o wyrazistym smaku.

Z zielonych ogrodów Chin i Sri Lanki czerpiemy prawdziwe bogactwo – najwyższej jakości herbaciane liście. Witaj w świecie AURILE!

A teraz spraw, by w Twojej filiżance dokonała się magia…