Zapach dobrze przetestowany

Większość z nas nie wyobraża sobie zakupu perfum wyłącznie na podstawie opisu kompozycji. I nic w tym dziwnego. Najczęściej więc udajemy się do perfumerii, spryskujemy wewnętrzną stronę nadgarstka (po czym, o zgrozo, pocieramy go o drugi nadgarstek), wąchamy i podejmujemy decyzję. I to jest błąd… Jak odpowiednio testować perfumy oraz co zrobić, aby przedłużyć ich trwałość i zintensyfikować zapach – tego dowiesz się wkrótce (:

Poznaj wszystkie akordy

Jak pewnie dobrze wiesz, perfumy mają swoją architekturę – składają się na nią trzy rodzaje nut zapachowych: głowy, serca oraz bazy (= głębi). Najpierw wyczuwamy nuty głowy, które utrzymują się na skórze do pół godziny. I choć ulatniają się bardzo szybko, to często na ich podstawie, pochopnie, decydujemy o zakupie danego flakonu. Następnie, mniej więcej po 10 minutach, wyłaniają się nuty serca, na które rzadko zwracamy uwagę, choć to one tworzą tzw. bukiet zapachu i decydują o charakterze perfum. Na końcu, po upływie 20 minut, perfumy osiągają swą bazową formę. Nuty głębi odpowiadają za trwałość zapachu i są wyczuwalne najdłużej ze wszystkich.

Jak widzisz, potrzeba czasu, aby przekonać się, że dany zapach odpowiada nam na wszystkich trzech płaszczyznach. Poza tym powietrze w drogerii, przesycone zapachem setek albo i tysięcy różnych kompozycji, może zaburzać nasze doznania. Nieocenione więc okazują się próbki – niedrogie i nieduże, lecz o wielkim potencjale, pozwolą Ci dokonać najlepszego wyboru.

4

Jedne perfumy – różne zapachy

Jakby tego było mało, te same perfumy inaczej pachną na skórze, inaczej na ubraniu, a jeszcze inaczej na blotterze – papierowym pasku powszechnie stosowanym do ich testowania. Co więcej, zapach może różnić się także w zależności od tego, kto go nosi. Każdy człowiek ma inne właściwości skóry, więc i zapach inaczej się na niej zachowuje, inna jest jego trwałość. A zależy to od bardzo wielu czynników, m.in. od poziomu hormonów, rodzaju stosowanej diety, pH oraz typu skóry, i tak:

  • Skóra tłusta – zapach jest najsilniej i najdłużej wyczuwalny, należy więc uważać na ilość aplikowanych perfum.
  • Skóra normalna – zapach utrzymuje się na niej w sposób klasyczny.
  • Skóra sucha – na tym typie skóry zapach utrzymuje się najsłabiej i najkrócej. Aby go zintensyfikować i wydłużyć jego trwałość warto sięgnąć po inne kosmetyki do pielęgnacji ciała o tej samej nucie zapachowej.

Trwałość perfum

Doskonałym sposobem na wydłużenie trwałości perfum i zintensyfikowanie zapachu jest nakładanie go warstwowo. Mamy taką możliwość wyłącznie wtedy, jeśli dana kompozycja zapachowa została wykorzystana także w innych kosmetykach. Używając żelu do kąpieli, balsamu do ciała oraz perfum o jednakowych akordach możemy mieć pewność, że zapach pozostanie z nami przez cały dzień.

1

Doskonałą alternatywą dla klasycznych perfum są znane już od czasów starożytnych perfumy w kremie. Dzięki swej formie są niezwykle trwałe – wyczuwalne na skórze najczęściej do czasu, aż zmyjemy je lub zetrzemy z jej powierzchni. Dodatkowo nie zawierają alkoholu, w związku z czym mogą być z powodzeniem stosowane przez osoby o bardzo suchej i wrażliwej skórze. Najlepiej nakładać je palcami w tzw. miejscach pulsacyjnych, czyli tam, gdzie pulsuje krew i ciało wytwarza ciepło: po wewnętrznej stronie nadgarstków, za uszami, na szyi, dekolcie oraz na zgięciach łokci i kolan. Wówczas wspaniale rozwiną swój bukiet zapachowy i utrzymają się na skórze przez bardzo długi czas.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Przejdź do testów!

Jeśli nie chcesz kupować próbek ani zabierać zapachu do domu (czy to na blotterze, czy na własnej skórze), testuj go w perfumerii według poniższych zasad:

  1. Spryskaj blotter.
  2. Odczekaj, aż wyparuje alkohol, w którym perfumy są rozcieńczone. Trzymaj blotter z dala od nosa i powąchaj dopiero, gdy zobaczysz, że krople przyschły, co oznacza, że alkohol odparował. Uważaj, aby nie dotykać paskiem skóry, szczególnie jeśli chcesz przetestować jeszcze kilka innych perfum.
  3. Jeśli zapach Cię zadowala, sprawdź, jak zachowuje się na Twojej skórze. Najczęściej perfumy testuje się na wewnętrznej stronie nadgarstka, zgięciu łokcia, szyi bądź za uchem.

! Nigdy nie pocieraj nadgarstka o nadgarstek. Ten jakże często powielany błąd powoduje, że temperatura skóry się podnosi, molekuły zapachowe nut głowy zostają rozbite i zdecydowanie za szybko się ulatniają, w nienaturalny sposób przechodząc do pozostałych nut, co daje fałszywy obraz testowanej kompozycji.

! Podczas wizyty w perfumerii nigdy nie testuj na blotterze więcej niż 4 zapachów, gdyż prędzej czy później zleją się w jeden, a Ty nie zdołasz wybrać tego właściwego.

Zapachy są złożone i wielowątkowe. Potrzebują czasu, aby się rozwinąć i odkryć przed nami wszystkie swoje atuty. Podchodźmy do odkrywania wszystkich zaklętych w nich akordów z należytą starannością, aby mieć pewność, że dokonujemy właściwego wyboru. Wybierajmy zapachy, którymi będziemy się cieszyć do ostatniej kropli.