Równowaga przede wszystkim

Świat przyśpiesza – my wraz z nim. Zmiany nie dotyczą tylko nowoczesnych technologii oraz rozwoju infrastruktury. Nasze życie również ulega ciągłym zmianom. Mamy dla siebie coraz mniej czasu, dużo pracujemy, wszędzie się spieszymy.

Z punktu A do punktu B jeździmy komunikacją miejską lub samochodami, a w czasie przerwy pochłaniamy szybkie, niezdrowe przekąski oraz napoje pobudzające. Jesteśmy coraz częściej zirytowani i rozdrażnieni. Zapominamy przy tym o celebrowaniu życia i cieszeniu się z każdej jego chwili. Gdzie w tym wszystkim sens, równowaga oraz upragniony spokój?  Co możemy zrobić dla siebie, aby trochę zwolnić i zadbać o swoje własne sprawy?

Bardzo ważną rzeczą w życiu człowieka jest równowaga – nie tylko ta duchowa, czy psychiczna, ale również ta dotycząca pracy naszego organizmu. Pomaga nam ona zachować zdrowie oraz w pełni wykorzystywać nasze życie. Często mówiąc o równowadze i balansie wewnętrznym spotykamy się z pojęciem homeostazy. Homeostaza jest stanem stałości środowiska wewnętrznego naszego organizmu. Chodzi tutaj o stałość parametrów podstawowych, takich jak ciśnienie krwi, odpowiednia temperatura ciała, pH krwi, równowaga hormonalna oraz wiele, wiele innych.

Jednym z ważniejszych parametrów homeostazy jest utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Jest ona bowiem czynnikiem prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych w organizmie. Parametrem, który wiele mówi nam o stanie naszego zdrowia, jest odczyn kwasowy krwi, czyli jej pH. Krew zdrowego, zdrowo odżywiającego się i aktywnego fizycznie człowieka powinna mieć lekko zasadowy charakter (pH 7,35-7,45). Jest to zakres, w którym naturalnie odbywają się wszystkie przemiany metaboliczne w naszym organizmie. Na utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej naszego organizmu składa się wiele mechanizmów, możemy do nich zaliczyć m.in. procesy trawienia, krążenia i wydalanie dwutlenku węgla przez płuca. Zaburzenia na którymkolwiek z tych etapów mogą prowadzić do zakwaszenia krwi, czyli momentu, w którym jej odczyn przyjmuje wartości mniejsze niż pH 7. Dzieje się tak przez wiele czynników wewnętrznych oraz zewnętrznych, a do najbardziej znaczących przyczyn zakwaszenia organizmu zaliczane są: nieprawidłowa dieta, bogata w zakwaszające produkty, mała aktywność fizyczna, życie w ciągłym pośpiechu i stresie.

Zakwaszenie organizmu ma różne objawy. Pierwsze z widocznych zmian to osłabienie, podkrążone oczy, bóle głowy, kłopoty z trawieniem. Często również przejawia się w formie suchej i bardzo wrażliwej skóry, wypadających włosów oraz problemów z paznokciami. Również nasz nastrój cierpi z powodu zakwaszenia organizmu – nie mamy dobrego humoru, ciężko nam się skupić, występują kłopoty z nauką oraz koncentracją. Wszystkie te objawy zabierają nam radość z życia oraz motywację do działania. Nie warto się jednak szybko poddawać – nasze ciało nas potrzebuje. Najwyższa więc pora na oczyszczenie organizmu.

Pewnie zastanawiacie się, jak skutecznie oczyścić organizm? Bardzo dobrą metodą na pozbycie się wszystkich nieprzyjemnych objawów spadku pH krwi jest proces odkwaszania organizmu. Polega on przede wszystkim na zmianie nawyków żywieniowych oraz włączeniu do codziennego planu działania aktywności fizycznej lub zajęć relaksacyjnych – ważna jest bowiem nie tylko równowaga organizmu, ale i ducha. Warto więc znaleźć czas, aby chociaż dwa razy w tygodniu uczęszczać na zajęcia fitness lub jogę. Poprawi to znacząco nasze samopoczucie, a także wzmocni nasze ciało.

Pierwszym krokiem do odkwaszenia organizmu jest dieta zasadowa, zwana również dietą alkaliczną. Polega ona na zredukowaniu do minimum produktów spożywczych mocno zakwaszających nasz organizm, do których zaliczyć możemy:

 • mięso i wędliny
 • cukier oraz słodycze
 • alkohol
 • napoje gazowane
 • białą mąkę pszenną i produkty, które z niej powstały
 • sery żółte
 • biały ryż
 • czarną herbatę
 • czekoladę i kakao oraz sól

Do szuflady z bajkami możemy więc włożyć teorię, że to kwaśne produkty powodują zakwaszenie naszego organizmu. Mówiąc o charakterze kwasowym produktu nie mamy na myśli jego smaku, ale to, jak dane produkty zachowują się w naszym organizmie podczas przemian metabolicznych. W diecie zasadowej istnieje również szereg produktów, które możemy spożywać raz na jakiś czas, ponieważ są średnio kwasotwórcze. Należą do nich: ryby, jaja, mleko, śliwki, kukurydza, chleb żytni, ryż brązowy, orzeszki ziemne. Dieta odkwaszająca polega więc na dostarczeniu do swojego organizmu produktów spożywczych o charakterze zasadotwórczym, których głównym zadaniem będzie przywrócenie pH naszej krwi do wartości ok. 7,35-7,45. W tym celu poleca się spożywanie dużej ilości produktów takich jak:

 • warzywa: cukinia, bakłażan, marchewka, liście sałaty, szpinak, ogórek, rzodkiewka, seler, buraki, brokuły oraz wszystkie soki warzywne,
 • owoce: kiwi, arbuz, ananas, daktyle, figi, winogrona, truskawki, dojrzałe banany, awokado, maliny i wiele, wiele innych.

Ponadto zaleca się stosowanie produktów neutralnych, do których możemy zaliczyć masło, śmietanę, jogurt naturalny oraz wszelkiego rodzaju oleje roślinne. Zalecane jest też picie dużej ilości płynów – ok. 2 litrów wody mineralnej dziennie – a także stosowanie odpowiedniej suplementacji. Dieta odkwaszająca jest bowiem dietą eliminującą pewne produkty, co może wiązać się z występowaniem niedoborów pokarmowych. Kuracja odkwaszająca zwykle trwa około miesiąca – dokładnie tyle czasu nasz organizm potrzebuje, aby wrócić do równowagi, jeśli stosujemy się do jej zasad.

Proces odkwaszania skutecznie wspiera suplementacja. Formuły suplementów opracowanych specjalnie w celu odkwaszenia naszego organizmu zawierają często wyjątkowy składnik: wyciąg z róży stulistnej, który czynnie wpływa na eliminację zbędnych produktów przemiany materii, takich jak kwasy. Róża stulistna to roślina, którą medycy stosują już od setek lat. Zawiera duże ilości witaminy C, flawonoidów, kwercetyny, antycyjanów oraz olejków eterycznych. Ekstrakt z jej owoców działa harmonizująco na organizm człowieka i przywraca stopniowo homeostazę. Polecamy suplement diety NUTRICODE INNER BALANCE, który działa dwufazowo: zarówno w dzień, jak i w nocy. Formuła dzienna, w formie saszetki z proszkiem do rozpuszczania, ma za zadanie utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu i  stymulowanie go do usuwania zbędnych produktów przemiany materii. Formuła nocna, kapsułka do zażywania przed snem, oprócz cynku i magnezu zawiera także ziołowy ekstrakt z melisy i chmiel, dzięki którym ułatwia zasypianie, a zapewniając dobry sen przyczynia się do dalszego zmniejszania zakwaszenia organizmu.

Sumienne przestrzeganie diety zasadowej oraz stosowanie zalecanej miesięcznej suplementacji odkwaszającej z pewnością przyniesie oczekiwane rezultaty. Nabierzemy nowej energii oraz pozbędziemy się przykrych skutków ubocznych, a nasz organizm odwdzięczy się nam dobrą formą oraz końskim zdrowiem, nawet w sezonie jesienno-zimowym.