O pielęgnacji tej części ciała Polki zapominają najczęściej!

Mówi się, że dłonie są naszą wizytówką: zawsze widoczne, gotowe do uścisku w powitalnym geście. Polki chętnie korzystają z różnych zabiegów mających na celu pielęgnację dłoni, zapominają jednak o stopach, choć ich potrzeby są większe, a zaniedbania w ich pielęgnacji mogą być bardzo dotkliwe.

Polski klimat sprawia, że przez większą cześć roku nasze stopy ukrywamy w ciepłych skarpetach i zakrytych butach. Wiosną i latem, gdy przychodzi czas na lekkie sandałki, z przerażeniem odkrywamy, że nasze stopy nie powinny oglądać światła dziennego. Wszystko dlatego, że zapominamy o codziennej pielęgnacji stóp, a zimowe zaniedbania mogą przysporzyć nam wielu problemów.

Nasze stopy są narażone na duże obciążenia, to na nich opieramy największy ciężar. Niejednokrotnie uciskamy w wąskich czółenkach, poddajemy próbie podczas wielokilometrowych pieszych wycieczek. Skóra stóp, choć na pozór grubsza i odporniejsza, pozbawiona jest praktycznie gruczołów łojowych. Przez to nasze stopy mają skłonność do przesuszenia naskórka, pojawiają się nagniotki, a zrogowaciała skóra na palcach i piętach może pękać, co przysparza nam wielu niedogodności. Stopy wyposażone są w dużą ilość gruczołów potowych, dlatego często są wilgotne i podatne na grzybice oraz zakażenia bakteryjne. Warto włączyć codzienną pielęgnację stóp do swoich urodowych rytuałów i bez skrępowania pokazywać bose stopy przez cały rok.

img_9835
Kosmetyki do stóp są odpowiedzią na ich wyjątkowe potrzeby. Zadbaj o skórę swoich stóp i sięgnij po kosmetyki z serii Foot marki Federico Mahora.

Zacznij od słonej kąpieli dla stóp

Po całym dniu zafunduj swoim stopom chwile relaksu. Wystarczy do ciepłej wody dodać garść pachnącej soli kosmetycznej. Słona kąpiel działa odświeżająco, pomaga w walce z obrzękami, ujędrnia skórę. Wystarczy 10-15 minut, a uczucie zmęczenia zastąpi upragniona chwila relaksu.

Obowiązkowy peeling

Usuwanie martwego naskórka to obowiązkowy etap pielęgnacji stóp. Pozwala łagodnie złuszczyć martwy naskórek, dociera nawet do miejsc trudno dostępnych, jak przestrzenie między palcami. Pod żadnym pozorem nie należy używać tarek ani pumeksów, które – po pierwszym użyciu przechowywane w wilgotnej łazience -stanowią istną hodowlę drobnoustrojów gotowych w każdej chwili zaatakować, a drobne uszkodzenia naskórka powstałe podczas zabiegów z ich użyciem tylko to ułatwiają.

Chroń przed wilgocią

Po każdym zabiegu pielęgnacyjnym pamiętaj, aby dobrze i dokładnie osuszyć stopy, również przestrzenie między palcami. W ten sposób unikniesz powstawania grzybicy lub innych chorób skórnych.

Nawilżanie i natłuszczanie

Ważną kwestią w pielęgnacji stóp jest używanie odpowiednich kremów do pielęgnacji. Krem nawilżający aplikuj po każdym myciu stóp, pięty i miejsca skłonne do rogowacenia warto kilka razy w tygodniu potraktować dodatkowo kremem natłuszczającym. Polecamy sięgnąć po produkty z gliceryną i mocznikiem, które przywracają skórze stóp miękkość i elastyczność.

Zachowaj świeżość na dłużej

Na rynku dostępne są już specjalne żele kojąco-odświeżające, które przyniosą nam ulgę, zmniejszą obrzęk, dając uczucie lekkości o każdej porze dnia. Szybko się wchłaniają, więc można ich używać zawsze, gdy odczuwamy taką potrzebę. Rano, przed wyjściem z domu, warto spryskać stopy antyperspirantem do stóp, który zapewni nam uczucie świeżości przez cały dzień, ma właściwości kojące, uszczelnia naczynia krwionośne, zmniejszając obrzęki, a także działa antybakteryjnie oraz zimniejsza potliwość stóp.

Tnij na prosto

Podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych nie zapominajmy o paznokciach i skórkach. Często popełniany błąd to obcinanie paznokci „na okrągło”. Może to prowadzić do „wyginania” się płytki paznokcia i wrastania jego końców, dlatego zawsze obcinajmy paznokcie „na prosto”. Jeśli problem zawijających się paznokci już nas dotknął, warto udać się do specjalistycznego gabinetu podologicznego, gdzie prosty zabieg pielęgnacyjny uwolni nas od bólu. Dobrze nawilżone skórki, otaczające płytkę paznokcia, z łatwością odsuniesz, a wykonując tę czynność regularnie, już nigdy nie będziesz musiała ich wycinać.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.