Jak czujemy zapachy

Mówi się, że zapach jest bratem oddechu. Nie możemy przestać oddychać, tak jak nie możemy przestać odczuwać zapachów. Możemy zamknąć oczy, by nie widzieć kształtów i kolorów, możemy zatkać uszy, by nie słyszeć dźwięków, ale zapachy towarzyszą nam ciągle. Mimo to, wciąż zbyt mało wiemy o biologicznych mechanizmach odczuwania zapachu.

O zapachach tylko subiektywnie
Nie jesteśmy w stanie obiektywnie opisać zapachu, by idealnie oddać drugiej osobie jego bogactwo i złożoność. Nie potrafimy także w rzetelny sposób porównać ze sobą dwóch zapachów. Nie umiemy nawet, poza jedynie subiektywnymi odczuciami, określić mocy i natężenia zapachu. Możemy posiłkować się własnymi wrażeniami lub wzorami związków chemicznych, ale żadna z tych metod nie jest wystarczająca.

pure damskie
Linia perfum Pure Federico Mahora to aromatyczna galeria, w której znajdziesz aż 85 kompozycji, a każda z nich kryje bogactwo nut zapachowych.

Gdy opisujemy wrażenia, dla jednych zapach okazuje się być piękny i inspirujący, dla innych duszny i męczący. Z kolei wzór chemiczny jest jedynie suchym zapisem, pozbawionym całego wachlarza emocji i doznań, jakie wywołują w nas zapachy, nieoddziałującym w żaden sposób na wyobraźnię.

Pure 469 perfumy męskie
W ulotnym świecie perfum każdy szczegół ma znaczenie. Flakon to nie tylko opakowanie, to wizytówka i dyskretne uzupełnienie podkreślające stylowe kompozycje.

Być może dlatego węch przez stulecia pozostawał jednym z najbardziej tajemniczych zmysłów. Jeszcze w połowie XX wieku świat nauki był podzielony na zwolenników dwóch różnych teorii recepcji zapachu: wibracyjnej teorii Roberta H. Wrighta oraz teorii stereochemicznej Johna E. Amoore’a. Wright sądził, że cząsteczki zapachowe mają swoje „częstości osmiczne” i wibrując, pobudzają odpowiednie receptory w nabłonku węchowym. Natomiast Amoore wyodrębnił siedem zapachów, które uznał za podstawowe, z których każdy miał pobudzać własny receptor w nabłonku węchowym. Jak się okazało, żaden z badaczy nie miał racji.

pure 425 damskie perfumy
Pure 425 Federico Mahora to perfumy niezwykle stylowe, z klasą. Należą do rodziny zapachów drzewnych, jednak wyczuwalna jest także orientalna nuta.

Odkrycie na wagę Nobla
Procesy czucia i rozpoznawania zapachu u człowieka przez lata badali także Richard Axel oraz Linda B. Buck. Zdołali ustalić, że właściwym organem powonienia jest nabłonek węchowy, będący fragmentem wyściółki jamy nosowej, położonej w górnej jego części. Nabłonek składa się z trzech rodzajów komórek, z których najliczniejszą grupę stanowią neurony węchowe. To na ich jednym końcu położone są receptory węchowe, które „wyłapują” z powietrza molekuły zapachowe. Neurony zamieniają tę informację na impuls nerwowy i przesyłają bezpośrednio do mózgu. Neurony wspierane są przez komórki podporowe, które są dla nich swoistym rusztowaniem i izolacją. Trzeci typ komórek nabłonka stanowią gruczoły Bowmana, które kumulują cząsteczki zapachowe wokół receptorów. W mózgu za odbiór bodźców odpowiedzialne są aksony skupione w opuszce węchowej w węchomózgowiu oraz w nerwie trójdzielnym.

pure męskie
Linia Pure to perfumy damskie i męskie o 20-procentowym zaperfumowaniu, zamknięte w 50-mililitrowych, eleganckich flakonach.

Przełomem w badaniach nad węchem było jednak ustalenie, że receptory węchowe są białkami, niespotykanymi w tej postaci w innych komórkach. Te białka receptorowe są kodowane aż przez ponad 1000 różnych genów, a każdy neuron węchowy zawiera tylko jeden rodzaj receptora węchowego. Świadczy to o ogromnym, obecnie wciąż niedocenianym, znaczeniu zmysłu powonienia. Za swoje badania receptorów węchu Buck i Axel w 2004 roku otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii.

 

Czy wiesz, że… luksusowe płyny do płukania tkanin FM GROUP FOR HOME wyróżniają wyrafinowane kompozycje zapachowe perfum Federico Mahora: zachwycające nuty owocowe i kwiatowe, ciepła wanilia, zmysłowe piżmo.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.