Długa droga do imbryka 

Kolor i smak herbaty nie zależą jedynie od jej pochodzenia. Ogromne znaczenie ma również staranny zbiór i przetwarzanie liści. By znaleźć się w naszej filiżance, herbata musi przejść wieloetapowy proces uszlachetnienia. Nie wszystkie gatunki herbat przechodzą przez wszystkie etapy uszlachetniania, stąd później możemy cieszyć się różnymi smakami i właściwościami naparu.

Zbiór liści
W wielu miejscach herbaciane liście wciąż zbiera się ręcznie. Wtedy też przeprowadza się ich pierwszą selekcję – żadna maszyna nie jest w stanie zastąpić przy tych pracach człowieka. Zrywa się najmłodsze listki oraz ich pączki, bo tylko one dają najszlachetniejszy smak i aromat.

Herbaty Aurlie
Herbaty Aurile

W Chinach pora zbiorów rozciąga się, w zależności od prowincji, w okresie od kwietnia do początku listopada. Za najlepsze smakowo uchodzą herbaty z liści zerwanych na początku kwietnia. Japonia, gdzie hoduje się niemal wyłącznie herbaty zielone, rozpoczyna zbiory pod koniec kwietnia. Trwają one mniej więcej do połowy października. Herbaty cejlońskie zbierane są od marca do listopada (przy czym za najlepsze uchodzą herbaty ze zbiorów wiosennych). Bardzo rzadko zdarzają się dodatkowe zbiory zimowe. Herbaty afrykańskie zbierane są przez cały rok.

Więdnięcie
Zerwane liście rozkłada się na kilkanaście godzin na specjalnych siatkach, by ułatwić im swobodne więdnięcie. Układa się je starannie, warstwami, tak, by się nie uszkodziły ani nie połamały. W czasie więdnięcia liście tracą około 30% do 40% wody, ale są nadal na tyle elastyczne, że można je łatwo skręcać. Niekiedy  proces naturalnego więdnięcia wspomagany jest przez automatyczne suszarki – gorące powietrze z dmuchawy ma zapobiegać rozpoczęciu się procesu fermentacji, co jest niezwykle istotne w przypadku herbat niefermentowanych.

Aurile EUPHORIA GREEN TEA Herbata zielona Gunpowder z dodatkiem werbeny, trawy cytrynowej, skórki z cytryny oraz płatków słonecznika i naturalnym aromatem cytrynowym
Aurile Euphoria
Herbata zielona Gunpowder z dodatkiem werbeny, trawy cytrynowej, skórki z cytryny oraz płatków słonecznika i naturalnym aromatem cytrynowym

Skręcanie
Dzięki skręcaniu celowo uszkodzona zostaje struktura liścia: jego błony komórkowe zostają przerwane, przez co uwalnia się z liści sok komórkowy. Jest to wstęp do kolejnych etapów przetwarzania, między innymi fermentacji. Dawniej liście skręcano ręcznie, dziś jest to proces zmechanizowany.

Krojenie, rozrywanie
Obecnie w przypadku herbat niższej jakości proces skręcania zastępowany jest przez miażdżenie i krojenie (metoda CTC, stosowana głównie w Indiach) lub rozrywanie liści (metoda LTP, wykorzystywana przede wszystkim do produkcji herbat ekspresowych).

Fermentacja
Fermentacja to inaczej utlenienie. Sok uwolniony z liści herbaty w kontakcie z powietrzem zaczyna fermentować. Proces ten zachodzi samoistnie i trwa, dopóki nie zostanie przerwany przez osuszenie herbaty. Fermentacja decyduje o kolorze, smaku i właściwościach naparu. Nie wszystkie herbaty są poddawane procesowi fermentacji: w ogóle nie fermentuje się herbat białych. Inne herbaty, np. chiński błękitny Oolong, poddaje się z kolei procesom półfermentacji. Najdłużej trwa proces fermentacji herbat czarnych (2-4 godziny). Fermentację można porównać do palenia kawy – nad jej przebiegiem muszą czuwać wykwalifikowani pracownicy, gdyż zbyt długi czas fermentacji może zniszczyć herbatę, a przynajmniej zepsuć jej aromat.

IMG_1375
Aurile Happiness Herbata niebieska Oolong

Leżakowanie
Po okresie fermentacji czas na leżakowanie. Jednak nie wszystkie herbaty leżakują – długie, nawet kilkuletnie leżakowanie to element przetwarzania herbaty czerwonej typu Pu-erh. Podczas leżakowania susz powoli dojrzewa, nabierając wyjątkowych właściwości. W liściach wytwarza się między innymi dobrze przyswajalny naturalny selen, a także witamina E i cenne flawonoidy.

Aurile JOY RED TEA Herbata czerwona Pu-erh z dodatkiem suszonych owoców wiśni, aronii oraz płatków róży i naturalnym aromatem wiśniowym
Aurile Joy
Herbata czerwona Pu-erh z dodatkiem suszonych owoców wiśni, aronii oraz płatków róży i naturalnym aromatem wiśniowym

Prażenie
Niektóre herbaty – np. niebieskie – bezpośrednio po fermentacji nie leżakują, ale są prażone. Najpierw listki są zwijane i lekko zgniatane, a następnie delikatnie prażone na niewielkim płomieniu. Prażenie zmienia smak naparu, powoduje, że napój staje się mniej kwaśny i cierpki. Kolejną zaletą prażenia jest wydobycie z herbaty jej pięknego aromatu, kwiatowego bądź owocowego.

Suszenie
Suszenie ma zatrzymać proces fermentacji i zmniejszyć ilość pozostałej wody w liściach. Jest to bardzo ważny proces, który musi przebiegać wyjątkowo starannie, gdyż niedokładne wysuszenie może spowodować psucie się herbaty, a zbyt mocne wysuszenie skutkuje kruszeniem się liści. Dobrze wysuszona herbata zachowuje około 3-5% swojej wyjściowej wilgotności.

Sortowanie i pakowanie
Na tym etapie sortuje się liście według ich rozmiaru i określa ostateczną jakość herbaty. Używa się do tego specjalnych sit o dużych oczkach. Najlepsze, pełne liście są najcenniejsze, odłamki i pył herbaciany są używane do produkcji herbat ekspresowych. Następnie pakuje się herbaty do szczelnych opakowań.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.