Nos czy mózg?

Chociaż kreatorów perfum od dawien dawna nazywa się „nosami”, oni sami protestują przeciwko takiemu określeniu.

Wydaje nam się, że skoro są oni w stanie wyczuć i rozróżnić tak wiele nut zapachowych i przede wszystkim harmonijnie je ze sobą połączyć, mają znacznie bardziej wykształcony zmysł powonienia niż przeciętny człowiek. Natomiast w rzeczywistości nie nos jest najważniejszy, tylko mózg, który potrafi wszystkie zapachy zapamiętać i potem bezbłędnie rozpoznać.

FM 331 QLTOWY ZAPACH 2013 – nagroda magazynu „Kosmetyki” Charakter: śmiały, pełen energii Nuty zapachowe: Nuta głowy: gruszka, pomarańcza Nuta serca: gałka muszkatołowa Nuta bazy: paczula, skóra Rodzina zapachowa: Drzewna Typ: Wyzwolone Pojemność: 100 ml Zaperfumowanie: 16%
FM 331 Federico Mahora. Uznany za Qltowy Kosmetyk 2013 przez magazyn „Kosmetyki”. Charakter: śmiały, pełen energii. Nuta głowy: gruszka, pomarańcza. Nuta serca: gałka muszkatołowa. Nuta bazy: paczula, skóra. Rodzina zapachowa: drzewna. Typ: wyzwolone.

Komponowanie perfum jest więc złożonym procesem nie tylko sensoryczno-artystycznym, ale przede wszystkim analitycznym, w którym główną rolę odgrywa pamięć zapachowa. Ta sama pamięć zapachowa i indywidualna wrażliwość na zapachy jest odpowiedzialna za postrzeganie gotowej kompozycji zapachowej.

Nie tylko kreator perfum, ale także ich użytkownik właściwy zapach konstytuuje dopiero w swojej głowie. Nie do końca wiadomo jednak, w jaki sposób nasz mózg buduje swoją emocjonalną odpowiedź na bodźce zapachowe i co tak naprawdę decyduje o tym, że zapach odbieramy jako piękny, bezpieczny lub nieprzyjemny i drażniący.

Kolejną zagadką jest to, w jaki sposób zapachy wpływają na nasz organizm: pobudzają, uspakajają, a nawet leczą.

Do tej pory nie zbadano również, dlaczego i w jaki dokładnie sposób zapachy oddziałują tak intensywnie na pamięć i wspomnienia.

FM 319 Federico Mahora. Charakter: odważny, niejednoznaczny. Nuta głowy: cytrusy, nuty zielone. Nuta serca: figa, kawior. Nuta bazy: drewno figowca, piżmo. Rodzina zapachowa: drzewna. Typ: prowokujące. Pojemność: 30 ml. Zaperfumowanie: 20%
FM 319 Federico Mahora. Charakter: odważny, niejednoznaczny. Nuta głowy: cytrusy, nuty zielone. Nuta serca: figa, kawior. Nuta bazy: drewno figowca, piżmo. Rodzina zapachowa: drzewna. Typ: prowokujące.

Perfumy Federico Mahora mogą cię zaskoczyć nagłym powrotem dawno zapomnianych wspomnień z dzieciństwa. Wybierając zapach dla siebie, możesz przenieść się na łąkę, na której bawiłeś się jako dziecko, poczuć smak domowego ciasta albo przypomnieć sobie spędzane z babcią pogodne wieczory.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.