Zmęczenie zapachowe

post_wpis roku_wyroznienie

Wielokrotnie zdarza się, że po kilku godzinach lub nawet minutach przestajemy czuć zapach naszych perfum. Jest to naturalne zjawisko i nie powinno nas ono niepokoić.

Paradoksalnie nieodczuwanie własnych perfum oznacza, że zapach jest idealnie dla nas dobrany. To nie perfumy straciły swoją intensywność, lecz nasz mózg włączył swoje mechanizmy obronne i zaczął ignorować zapach, który odbiera jako „własny”, „naturalny”, a przede wszystkim „bezpieczny”. Naukowcy nazwali to zjawisko „zmęczeniem zapachowym”. Mechanizm ten ma za zadanie wyłączać wybiórczo percepcję i wrażliwość na zapachy. Jeśli tylko w pobliżu pojawi się inny zapach, nasz zmysł powonienia bez problemu nam o tym doniesie.

Jeżeli dotyka nas zmęczenie zapachowe, nie powinniśmy zwiększać dawki perfum, ponieważ dla naszego otoczenia są one nadal wyczuwalne, a w większej ilości mogą stać się irytujące. Osobom, które nie do końca czują się pewnie, gdy nie roztaczają wokół siebie mgiełki pięknego zapachu, poleca się najczęściej stosowanie więcej niż jednych perfum na zmianę.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.