Makijaż dobrany do koloru oczu

Cienie do powiek zachwycają bogatą kolorystyką, jednak ich trafny wybór to dla wielu z nas niemały problem. Do niedawna panowała opinia, że kolor cienia powinnyśmy dobierać do koloru tęczówki. Nic bardziej mylnego. By dodać spojrzeniu wyrazu, najlepiej użyć cieni w kolorze dopełniającym lub kontrastowym.

Nie należy się też bezkrytycznie kierować aktualnymi trendami. Malarze, Paleta barwgraficy, artyści podczas pracy z kolorami korzystają z palety barw. Znacząco ułatwia ona dobór odpowiedniego zestawienia kolorystycznego. Dostosowując makijaż oka do koloru jego tęczówki, warto sięgnąć po to narzędzie. Jak korzystać z palety barw prawidłowo? W doborze cienia powinniśmy kierować się prostymi zasadami, które ułatwią nam wykonanie makijażu harmonijnego albo kontrastowego. Makijaż harmonijny to taki, w którym wybrane kolory uzupełniają się wzajemnie, na naszej palecie barw położne są one blisko siebie. Dla niebieskiej tęczówki przykładem makijażu harmonijnego będzie użycie odcieni fioletu czy zieleni, które na palecie barw sąsiadują z błękitem. Taki makijaż doskonale sprawdzi się na co dzień. Styliści, wykonując makijaż harmonijny, odchodzą od trendu sprzed kilku lat i raczej nie używają kolorów tożsamych z tęczówką oka. Nie oznacza to jednak, że niebieskookie panie powinny zapomnieć o istnieniu błękitnych cieni. Wystarczy, że wybierzemy odcień, który rożni się o kilka tonów od naszego koloru oczu, a efekt będzie oszałamiający. Nie używajmy jednak koloru identycznego z naszą tęczówką – nasze oczy wydadzą się wtedy zmęczone, ponieważ optycznie pomniejszymy białko oka.

Mineralne cienie sypkie FM GROUP MAKE UP
Mineralne cienie sypkie FM GROUP MAKE UP

Fiolet, który w makijażu oczu błękitnych jest kolorem harmonijnym, przy oczach zielonych staje się kontrastowym. Posiadaczki obu kolorów oczu mogą z powodzeniem używać cieni w tym kolorze! Zielonookie przy jego pomocy wydobędą głębię spojrzenia i podkreślą zieloną barwę swoich oczu.

Jak odnaleźć na palecie barw kolory kontrastowe? Znajdują się one zawsze naprzeciw siebie. Dla oczu niebieskich kolorem kontrastującym będzie więc pomarańcz. Takie przeciwstawne zestawienia są niezwykle modne, przykuwają uwagę i wydobywają naturalną barwę naszych oczu.

Cienie kaszmirowe FM GROUP MAKE UP
Cienie kaszmirowe FM GROUP MAKE UP

Po paletę barw powinny sięgnąć również osoby, których naturalny kolor oczu nie jest jednoznaczny. Jeśli od lat zastanawiasz się, czy twoje tęczówki są bardziej szare czy niebieskie, a może czasem dopatrujesz się na tęczówce odcieni brązu – to żaden problem. Tak naprawdę masz większy wybór, a jeśli posłużysz się paletą barw, możesz nawet zmienić swój kolor oczu! Jeżeli chcesz, żeby twoje oczy wydały się bardziej piwne, użyj cienia w odcieniu turkusowym – za pomocą kontrastu podkreślisz piwne refleksy.

Oczy niebieskie

Kolory harmonijne: niebieski, turkus, fiolet , róż
Kolory kontrastowe: pomarańcz, brąz, brzoskwinia, złoto

Oczy zielone

Kolory harmonijne: zieleń, żółty, niebieski
Kolory kontrastowe: róż, purpura, wrzos

Oczy piwne

Kolory harmonijne: brąz, terra, brzoskwinia
Kolory kontrastowe: niebieski, turkus, śliwka

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.