Co się kryje w herbacie?

W każdej filiżance herbaty kryje się moc smaku i aromatu. To jednak nie wszystko! Nie bez przyczyny herbatę uznaje się za najszlachetniejszy napój, godny cesarzy. Sprawdźmy, co jeszcze znajdziemy w herbacie.

Teina
Wiele osób zastanawia się, czym jest teina i czym różni się od kofeiny. Odpowiedź jest prosta: niczym. To ten sam związek chemiczny, tylko w herbacie ma postać związaną, a w kawie swobodną. Działanie teiny w naparze herbacianym zależy od długości parzenia – im dłużej herbatę zaparzamy, tym mniejsze ma ona właściwości pobudzające. Dzieje się tak dlatego, że teina zaczyna wiązać się z innymi składnikami, które neutralizują jej działanie stymulujące i wzmacniające koncentrację. Jeśli więc chcemy, by napój działał pobudzająco, parzmy herbatę nie dłużej niż 3 minuty.

Aurile HARMONY BLACK TEA Herbata czarna Yunnan z dodatkiem kwiatów hibiskusa, kwiatów jaśminu, płatków nagietka oraz suszoną żurawiną i naturalnym aromatem brzoskwiniowym
Aurile Harmony
Herbata czarna Yunnan z dodatkiem kwiatów hibiskusa, kwiatów jaśminu, płatków nagietka oraz suszoną żurawiną i naturalnym aromatem brzoskwiniowym

Garbniki (taniny)
Napar herbaciany to także bogate źródło garbników, czyli tanin. Naturalne garbniki mają wiele zdrowotnych właściwości: działają przeciwzapalnie, bakteriobójczo i przeciwkrwotocznie. Osłabiają także działanie teiny, a przede wszystkim wykazują silne właściwości antyoksydacyjne. Warto zapamiętać, że im dłużej zaparzamy herbatę, tym bardziej osłabiamy działanie teiny, a napar zyskuje właściwości relaksujące.

Flawonoidy (polifenole)
Flawonoidy to najważniejsza grupa polifenoli, związków chemicznych wykazujących dużą aktywność antyoksydacyjną. Flawonoidy działają też przeciwzapalnie, uelastyczniają i uszczelniają naczynia krwionośne. Bardzo dużo flawonoidów zawierają zwłaszcza herbaty zielona i czerwona.

Aurile EUPHORIA GREEN TEA Herbata zielona Gunpowder z dodatkiem werbeny, trawy cytrynowej, skórki z cytryny oraz płatków słonecznika i naturalnym aromatem cytrynowym
Aurile Euphoria
Herbata zielona Gunpowder z dodatkiem werbeny, trawy cytrynowej, skórki z cytryny oraz płatków słonecznika i naturalnym aromatem cytrynowym

Fluor
Podczas długiego procesu leżakowania po procesie fermentacji w herbacie zaczyna wytwarzać się fluor. Nie jest go na tyle dużo, by zaszkodzić naszemu zdrowiu, ale wystarczająco, by pozytywnie wpłynąć na nasze zęby.

Herbaty Aurile
Herbaty Aurile

Selen
Czerwona herbata jest bogata także w naturalny, łatwo przyswajalny selen. To jeden z niezbędnych pierwiastków, które musimy dostarczać w pożywieniu, by wesprzeć działanie systemu immunologicznego i układów enzymatycznych. Selen jest też znakomitym antyutleniaczem, razem z witaminą E opóźnia procesy starzenia i chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Nowości Aurile
Nowości Aurile

Witamina E
To jeden z najbardziej znanych antyoksydantów, nazywana jest witaminą młodości. Chroni komórki przed stresem oksydacyjnym i pomaga w prawidłowej syntezie DNA.

 

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.