Porady znawców

Jak wybrać perfumy idealne? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z zapachami. Kreatorzy perfum są w tym przypadku zgodni: nie ma jednego zapachu, który pasowałby do różnych strojów, nastrojów i okazji.

Niewidzialna wizytówka
Zapach jest bardzo ważnym elementem naszego wizerunku, tak jak ubranie czy makijaż. Co więcej, zapach pozostaje po nas w pomieszczeniu, gdy już je opuścimy. Jest jak niewidzialna wizytówka. Dlatego jego odpowiednie dobranie jest bardzo istotne.

Więcej niż jeden zapach
Tak jak codziennie zmieniamy ubranie, tak powinniśmy zmieniać zapachy. Inaczej ubieramy się na spotkanie biznesowe, inaczej idąc do siłowni czy na randkę. I do stroju, i do okazji powinno się dobrać stosowny zapach. Inaczej popełnimy zapachowe faux pas.

Pozwól zapachowi się rozwinąć
Kolejnym częstym błędem jest zakup perfum po wrażeniu wywołanym przez nutę głowy, czyli po pierwszych nutach uwalnianych z flakonika. Tymczasem przed podjęciem decyzji należy poznać cały cykl życia zapachu: od nuty głowy do trwałej nuty bazowej.

Paski testowe czy skóra?
Perfumy i wody perfumowane inaczej pachną na skórze różnych osób. Jest to zależne między innymi od rodzaju skóry i jej pH. Nie należy więc kupować określonych perfum tylko dlatego, że spodoba nam się, jak pachnie ktoś znajomy. Najlepiej wypróbować wcześniej zapach na swojej skórze. Również rozpylenie go na listku testowym nie da pełnego obrazu tego, jak rozwinie się na ciele.

Przerwa na kawę
Nasz zmysł powonienia, chociaż wspaniały, ma swoje ograniczenia. Jednorazowo jesteśmy w stanie przyswoić sobie niewielką liczbę zapachów, przeważnie dwa lub trzy. Potem nasz węch zaczyna się gubić i ma problem z recepcją bodźców zapachowych. Kreatorzy ratują się w takich momentach wkładając na chwilę nos w rękaw lub wąchając świeżo zmieloną kawę.

Aurile
Kawy naturalne Aurile

Apsik!
Nie zawsze ten sam zapach odczuwamy podobnie. W zależności od humoru, zmęczenia czy nawet choroby, możemy zapach naszych perfum odbierać inaczej. Oczywiste jest to, że nie należy wybierać perfum w czasie kataru, ale znawcy odradzają też zakupy, kiedy ma się podniesioną temperaturę, przyjmuje silnie działające leki, a nawet po locie samolotem!

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.